Fackliga kurser och utbildningar

Här har vi samlat kurser och utbildningar för dig är skyddsombud eller fackligt förtroendevald. Vi använder Teams eller Zoom. Hör gärna av dig till oss på kansli@kyrka.se om du har några önskemål om kurser. Vi arbetar löpande med att utöka utbudet.

Grundkurs för fackligt förtroendevalda

Oavsett om du är ny i din roll som facklig förtroendevald eller bara behöver fräscha upp dina kunskaper kan du ha nytta av innehållet i denna grundkurs. David Thell, biträdande förhandlingschef på KyrkA föreläser via Teams den 13 september 9.30-16.
Läs mer och anmäl dig här

Grundkurs för fackligt förtroendevalda

Oavsett om du är ny i din roll som facklig förtroendevald eller bara behöver fräscha upp dina kunskaper kan du ha nytta av innehållet i denna grundkurs. David Thell, biträdande förhandlingschef på KyrkA föreläser via Teams den 8 november 9.30-16.
Läs mer och anmäl dig här