Kurser och föreläsningar för dig som är medlem

Fyll på dina kunskaper i höst med en föreläsning eller kurs på distans. Fler kurser för dig som är medlem kommer inom kort. Håll dig uppdaterad här. Varmt välkommen!

Tisdagsklubben för dig som är utlandsanställd

KyrkA erbjuder morgonmöten för dig som är utsänd eller lokalanställd i utlandet. Att arbeta utomlands ställer stora krav och det kan bli ensamt ibland. Det har inte heller undgått någon att det just nu pågår förändringar inom SKUT. KyrkA vill därför bjuda in dig till regelbundna träffar för råd och stöd men också för inspiration.
Läs mer och anmäl dig här

Föreläsning om destruktiva personlighetsdrag

För dig som är kyrkoherde eller annan yttersta chef. En person med destruktiva personlighetsdrag kan förstöra en arbetsgrupp eller en gemenskap. Under denna föreläsning den 28 november får du veta mer om destruktiva beteenden.
Läs mer och anmäl dig här

Nya LAS - förändringarna i praktiken

30 november får du en genomgång av Michael Jensen, Kyrkas arbetsrättsjurist om vad förändringarna i nya LAS betyder i praktiken.
Läs mer och anmäl dig här

Du och din lön

5 december håller vi återigen i denna utbildning där du får veta mer om lönebildningen inom Svenska kyrkan. Henrik Brifors, ombudsman i KyrkA, går igenom löneavtalet och bakgrunden till din lön, hur din lön sätts och vilka faktorer som du kan påverka själv.
Läs mer och anmäl dig här

Så tycker våra medlemmar

Här listar vi innehåll och värdefull återkoppling från medlemmar om KyrkAs kurser och föreläsningar.
Flöde för händelser eller en lista på filer

Se över ditt försäkringsskydd

Livet förändras efter 60. Denna föreläsning ger dig information om hur du ska få till ett bra försäkringsskydd för dig och dina anhöriga. Du får även veta mer om vad du behöver tänka på när du fyllt 60 år. Andreas Johansson, försäkringsrådgivare på Haipe, informerar om KyrkAs försäkringar:

  • KyrkAs Hemförsäkring
  • KyrkAs Olycksfallsförsäkring.
  • KyrkAs Livförsäkring.
  • KyrkAs Sjukvårdsförsäkring Bas.
  • KyrkAs Barn och Ungdomsförsäkring.
  • Generell information om KyrkAs juristförsäkring

”Jag uppskattade mest att få koll på innehållet i gruppförsäkringarna.”

Anställningsvillkor för dig som är senior

Att kyrkan har stort behov av din kompetens som senior känner vi till. Här får du veta allt du behöver inför de tillfälliga anställningarna. Föreläsare är ombudsmännen Sten Bylin och Johanna Sellgren.

Några röster om föreläsningen:

”Jag skulle absolut rekommendera föreläsningen för en vän.”

”Allt var bra och viktigt”

Att vara anställd i kyrkan

Här får du veta mer om vilka rättigheter, skyldigheter och omständigheter som är förknippade med en anställning i Svenska kyrkan.

Detta tyckte några av deltagarna:

”Undervisningen var mycket tydlig och bra på alla sätt.”

”Föreläsaren svarade på ett bra sätt”

Hur fungerar a-kassan om du blir uppsagd?

Under detta webinar får du veta mer om arbetslöshetsförsäkringen och om hur den fungerar i praktiken.

Så tyckte en av deltagarna:

”Jag uppskattar att föreläsaren är expert på sitt ämne.”

Så hanterar du mobbning i din roll som chef

Myndigheten för arbetsmiljökunskap har i maj 2021 presenterat nya riktlinjer för hur just sociala hälsorisker såsom kränkande särbehandling och mobbning ska förebyggas och hanteras. Christina Björklund, docent och forskare vid Karolinska Institutet, är en av författarna till dessa riktlinjer.

Under detta seminarium får du kunskap om
– Avgörande faktorer för att sociala hälsoproblem inte ska uppstå.
– Vilka är de största riskfaktorerna för att sociala risker ska uppstå?
– Vad en utredning bör innehålla när någon uppger sig vara särbehandlad eller mobbad.
– De viktigaste begreppen som du som arbetsgivare bör känna till och agera utifrån.

Några röster om seminariet:

”Vi fick användbar praktisk kunskap i form av flödesscheman.”

”Föreläsaren var närvarande, kunnig och spontan.”

Du och din lön

Några gånger per år erbjuder vi denna distansutbildning om lönebildningen inom Svenska kyrkan. Här får du veta mer om löneavtalet, hur din lön sätts, vad löneutrymmet egentligen innebär och vilka faktorer som du kan påverka själv.

Efter utvärdering:

100 procent av deltagarna kan rekommendera kursen till en kollega. 

Spännande resor

Oavsett om du är ute efter avkoppling, äventyr eller spänning får du här tips på allt från resmål, resebolag, paketering och pris.