Detta beslutade kongressen

Förutom att vi hade en trevlig och givande kongress fattades också många viktiga beslut. KyrkAs förbundsdirektör Vibeke Hammarström Falk redogör för några av de frågor som stod i fokus.

Vilka frågor behandlade kongressen?

Under en kongress blickar vi både bakåt och framåt. Förbundsstyrelsen redogjorde för verksamheten under den gångna mandatperioden och rapporterade utifrån de uppdrag som kongressen 2024 beslutade om. Kongressen ska också ta ställning till om förbundsstyrelsen ska få ansvarsfrihet för den gångna mandatperioden. Vad gäller framtiden så antogs en spännande verksamhetsplan som fortsatt fokuserar på medlemmarnas bästa och flera propositioner.

Förbundsstyrelsens propositioner antogs

En av förbundsstyrelsens propositioner handlade om att ge kretsarna större handlingsfrihet när det gäller genomförandet av deras årsmöten. Detta kommer att underlätta för kretsarna.

Med tanke på omvärldsläget fattade kongressen även ett viktigt beslut om hur demokrati och inflytande ska kunna utövas även i kris- och krigstider. Förbundet har nu ett tydligt regelverk för hur kongresser ska genomföras i förbundet i orostider.

Hur ska förbundet arbeta framåt?

Kongressen beslutade att förbundet, utifrån den verksamhetsplan som antagits, även fortsättningsvis ska fokusera på att skapa de bästa möjliga villkoren för våra medlemmar och att fortsätta förbättra deras arbetsmiljö.

Det är särskilt viktigt mot bakgrund av den höga risken för sjukskrivning inom vigningstjänsten i Svenska kyrkan. Faktum är att vigningstjänsten, inklusive biskopar och kyrkoherdar, ligger bland de högsta riskvärdena av Sveriges 429 yrkeskategorier när det gäller långtidssjukskrivning till följd av arbetsrelaterad stress och utmattning.

Förbundet kommer därför att fortsätta driva frågor som stärker arbetsmiljön, minskar den ohälsosamma arbetsbelastningen och skapar hållbara förutsättningar för ett långt och friskt arbetsliv.