KyrkA fyller 120 år i år och det firar vi med att erbjuda dig som medlem många spännande föreläsningar under KyrkA-veckan mellan den 12 och 23 oktober.

Vi erbjuder allt från teologiskt inriktade föreläsningar och lättsamma seminarier av kända talare till mer allvarliga ämnen som offentlighet och sekretess. Missa inte heller chansen att lära dig mer om pilgrimsvandringar, fredsfrågor eller ekonomi och budget. Här hittar du också lunchföreläsningen där vår naprapat dig de bästa övningarna för stela axlar och ryggar. Vissa föreläsningar kommer att spelas in för att du ska kunna se dem i efterhand. Du som deltagare syns inte i inspelningen. Boka gärna din plats redan idag.

FILM: Vibeke presenterar KyrkA-veckan

Varmt välkommen!

Bror Holm, förbundsordförande
Vibeke Hammarström Falk, förbundsdirektör

Kalendarium

Idag

Pastorala utmaningar i dagens kyrkliga landskap

Ärkebiskop Martin inleder KyrkA-veckan. Vi hälsar dig som medlem i KyrkA välkommen att lyssna på ärkebiskopen om dagens pastorala utmaningar. "Som ärkebiskop känner jag stor glädje över det lokala arbetet som dagligen pågår i församlingar och pastorat! Som kyrka behöver vi ständigt aktualisera behovet av närhet och samverkan. Kyrkan kommer ju framför allt till uttryck […]

Stärk arbetsmiljöarbetet med SwAge-modellen

Arbetsmiljöarbetet är en viktig del i strävan efter att skapa en motståndskraftig organisation och vara rustad för framtida utmaningar. Men det är många perspektiv att ta hänsyn till. Med SwAge-modellen, som är skapad utifrån behovet av friska arbetsplatser, får du ett sätt att hantera de viktiga arbetsmiljöfrågorna utifrån samhällets, organisationens och individens perspektiv. Här får […]

KyrkA genom tiderna – följ med oss på resan framåt

Det är med glädje vi firar att KyrkA varit i medlemmarnas tjänst under 120 år. Att främja Svenska kyrkans uppdrag genom att utifrån ett fackligt perspektiv tillvarata medlemmarnas intressen och rättigheter är KyrkAs ledstjärna. Här berättar Bror Holm KyrkAs förbundsordförande om höjdpunkterna i förbundets historia. Vibeke Hammarström Falk förbundsdirektör informerar om KyrkAs verksamhet nu och om den spännande […]

Utmaningar för Svenska kyrkan

Svenska kyrkans uppdrag är gudstjänst, utbildning, diakoni och mission. Detta uppdrag har stor betydelse för många människor i vårt samhälle. Samtidigt ska församlingarna vara goda arbetsgivare och möta utmaningar som till exempel personalbrist i vigningstjänsterna. Försäkringskassans rapporter visar att kyrkoherdar, präster och diakoner löper störst risk för långtidssjukskrivning av alla yrken i samhället på grund […]

Så hanterar du mobbning i din roll som chef

”Du ska kunna trivas på jobbet utan att bli nedtryckt.” Det är en övertygelse som KyrkA delar med docenten och forskaren Christina Björklund. Därför erbjuder vi dig som chef inom kyrkan en möjlighet att lyssna på hennes mycket uppskattade föreläsning om mekanismerna bakom mobbning och kränkande särbehandling. Här får du även verktyg att hantera problemen före, […]

Församlingspedagog för alla åldrar

Församlingspedagogens möjligheter och utmaningar, att jobba med lärande för hela livet. Hur kan vi arbeta med lärande och undervisning för och med alla åldrar? I den här föreläsningen ger Maria Wingård tips och idéer på hur du som församlingspedagog kan arbeta med hela livet som utgångspunkt. Maria Wingård är utbildad församlingspedagog och teolog. Hon är anställd på Kyrkokansliet […]

Fred, miljö och framtid

Vi har nöjet att erbjuda dig en spännande föreläsning om fred, miljö och framtid med KG Hammar, Ärkebiskop emeritus. Föreläsningen sker via Teams och är kostnadsfri för dig som är medlem.     Varmt välkommen! Vibeke Hammarström Falk Förbundsdirektör, KyrkA

Psykopati och narcissism – hur påverkas arbetsplatsen?

Vi har alla någon gång upplevt att en person påverkat vår arbetsmiljö på ett negativt sätt. Ibland kan det handla om att det är olika åsikter som krockar och ibland kan det handla om den berömda personkemin. Men det kan också handla om att du mött en person med ett så kallat personlighetssyndrom som förr […]

Hantera besvärligt beteende – på arbetet

Inte sällan hör man föreläsare lägga stor vikt vid att förklara var i hjärnan ”besvärlighet” sitter och försöker få oss som lyssnar att förstå vilka personligheter som är besvärligare än andra. Även om detta kan vara intressant hjälper det inte dig som chef eller medarbetare speciellt mycket i vardagen.  Du kan inte förändra en medarbetares […]

Så känner du igen narcissisten

KyrkA har bjudit in Niki Sundström, legitimerad psykolog och psykoterapeut, som är vårdenhetschef på Personlighetsprogrammet, Psykiatri Sydväst i Huddinge. Här startades nyligen Sveriges första behandling för patienter med narcissistiskt personlighetssyndrom. Den 18 oktober har du chansen att lyssna på ett mycket initierat föredrag av psykoterapeuten Niki Sundström. Hur tar sig narcissistens behov av ständig bekräftelse uttryck? […]

Så skyddar du dig mot id-stöld

Med dagens digitalisering finns dina personuppgifter tillgängliga på nätet. Utöver det har bedragare hittat nya metoder att enklare få fram dina lösenord och kapa ditt bank-ID. Med dessa uppgifter kan bedragarna bland annat köpa varor eller ta lån i ditt namn. KyrkA har bjudit in juristen Karl Liljeholm från HELP för att prata om ID-stöld. […]

Att möta en människa med suicid-tankar

Att möta en människa som mår så dåligt att hon vill ända sitt liv är en tung utmaning för alla. I sin förtvivlan söker sig många av dessa till kyrkan för att om möjligt finna en strimma av hopp. Detta är en föreläsning för alla som arbetar i en församling för att du på bästa […]