Vem tystar vem?

I en kvällstidning kan vi läsa att ledningen försöker tysta några förtroendevalda och den om avskedande underrättade anställde.

Hur kan en utbildning bli ett försök att tysta någon?

Att acceptera ett uppdrag som ledamot i en styrelse är ett ansvarsfullt uppdrag. Förbundsstyrelsen beslöt redan 2016 att samtliga som innehar uppdrag i styrelser inom Akademikerförbundet skulle genomgå en utbildning i ledamotens uppdrag och skyldigheter.

Majoriteten av ledamöterna i de olika styrelserna inom förbundet har genomgått denna utbildning i vad det innebär att vara ledamot.

Dock icke Växjö stiftskrets. Kretsstyrelsen har fått erbjudande om fem olika datum att genomgå utbildningen, men inget har fungerat. För att alla skulle ha samma kunskapsgrund gavs en kort genomgång av denna utbildning vid nämnda möte.

Detta är inte detsamma som att tysta någon. Men det är heller inte okej att anklaga någon grundlöst i media.